Yürüme Analizi ve Kişiye Özel Tabanlık

YÜRÜME ANALİZİ İLE KİŞİYE ÖZEL TABANLIK

Merkezimizde son teknoloji ölçüm ve değerlendirme cihazlarımızla yürüme analizi kişiye özel tabanlık uygulamaları yapmaktayız.

Yürüme Analizi Kişiye Özel Tabanlık Nedir?

Yürüme analizi kişiye özel tabanlık, ayak deformiteleri olan kişilere özel değerlendirme ve analiz cihazı kullanılarak yapılan tabanlık modelidir.  Merkezimizde kullanılan yüreme analiz cihazları hastalara en doğru ve kendisine özel ortopedik tabanlık yapımı için kullanılmaktadır.

Yürüme Analizi Nedir?

Yürüme analizi uluslararası tıp dilinde gait analysis olarak adlandırılır. Eklem ve kas fonsiyonları, omurga deformiteleri ve duruş bozuklukları gibi kişinin nörolojik durumu ve tanıya yardımcı olarak kullanılır. Kişiye özel tabanlık yapımında kullanılması, hasta için etkili tabanlığın tasarlanmasında oldukça faydalıdır.

Yürüme analizi nasıl yapılır.

Yürüme Analizi Nasıl Yapılır?

Yürüme analizi iki aşamada gerçekleştirilmektedir. Hasta yürürken ve ayakta sabit durumda ayakların özel tarayıcılarla ölçümü yapılmakta ve ayakta ki sorunlar tespit edilmektedir.

Birinci aşamada kişi ayakta dururken basış durumu ve tabandaki sertleşmeler tespit edilir. İkinci aşamada ise yürüme plartformunda kişi yürürken yapılır. Özel sensörler yürüme anında tabandaki basınç dağılımını, yürüme açılarını, güç, denge ve koordinasyon verilerini tespit eder. Bu veriler değerlendirildikten sonra kişiye özel ortopedik tabanlık ( yürüme analizi kişiye özel tabanlık ) uygulamasına geçilir

Yürüme analizi ile eklem hareketlerini sağlayan basınç, tork, moment gibi etkenler ile açısal büyüklükler, ivme gibi etkenler incelenerek kişinin taban ölçüsü alınmaktadır. Bu ölçümlendirme sonucunda kişiye özel, bilgisayar destekli cad cam üretimi ortopedik tabanlık yapılmaktadır.

Kimler Yürüme Analizi Kişiye Özel Tabanlık Kullanabilir?

Sadece ayak deformitesi olanlar değil ayak şikâyeti olmayan kişilerde konforlu ve doğru yürüyüşe yardımcı olacak yürüme analizi kişiye özel tabanlık yaptırabilirler.

Özellikle sporcular, diz, bel, omurga ve bacak ağrısı olanlar da yürüme analizi yaptırarak olası ayak sorunlarını ve kendilerine uygun tabanlık tespitini yaptırabilirler.

Yürüme analizi kişiye özel tabanlık yaptırması gereken bir diğer grupta diyabet hastalarıdır. Vücudun yükünü çeken ayaklarda oluşacak yaraların iyileşmesi diyabetlilerde sorun yaratacağı için yürüme analizi ile kendilerine uygun tabanlık tasarlanması olası sorunları önlenmiş olacaktır.

Kişiye Özel Tabanlık Yapımında Yürüme Analizi Kullanımı

Merkezimizde yürüme analizi sistemi, hastaya özel ortopedik tabanlık yapımına yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Bu sayede ayağın destek noktaları ve destek miktarı bilgisayar ortamında tespit edilmektedir. Ayrıca yürüme analizi sayesinde elde edilen sonuçlar cad cam cnc tabanlık işleme makinemize aktarılarak kusursuz ortopedik tabanlıklar elde edilmektedir.

Alsan Ortopedi Merkezi olarak son teknoloji ölçüm ve değerlendirme cihazlarımızla yürüme analizi kişiye özel tabanlık uygulamalarımız ile hastalarımıza hizmet vermekteyiz.