Uzun Yürüme Cihazı

UZUN YÜRÜME CİHAZI

Uzun Yürüme Cihazı Üretimini Hastalarımızın İhtiyacına Göre Kişiye Özel Tasarlıyoruz.

Uzun Yürüme Cihazı Nedir?

    Uzun yürüme cihazları hastanın diz ve ayak bilek eklemini etkin bir şekilde kontrol edemediği durumlarda kişiye özel uygulanan ortezlerdir.  

   Uzun Yürüme Cihazının Faydaları

Uzun Yürüme Cihazı, bacak kontrolü az olan ya da hiç olmayan hastalarda yürümeye ve ayakta durmaya yardımcı olur. Diz kontrolü olmayan hastalar ayakta durmakda güçlük çekerler. Diz eklemleri büküldüğü için düşerler ve adım atmak zorlanırlar. Uzun yürüme cihazı ‘nın en temel özelliği dizi ekstansiyonda düz bir şekilde tutmasıdır. Çoğu hasta için ayak bileği nötral pozisyonda olması gerekir. Bazı hastalarda ise ayak bileği dorsifleksiyona hareketine izin verecek şekilde tasarlanması gerekir.

Uzun Yürüme Cihazı Modelleri

     Uzun Yürüme cihazı kişinin rahatsızlığına ve ihtiyaçlarına göre farklı model ve özelliklerde tasarlanabilir. Farklı kilit sistemlerine verilen isimler, genelde uzun yürüme cihazı modellerinin ismini belirler. Bunun yanında cihazın boyu, destek yerleri ve ayağa yapılacak uygulama gibi farklılıklar modeli belirler.

Yüzük Kilitli Uzun Yürüme Cihazı

   Uzun yürüme cihazının kilit mekanizması, yüzüğe benzer halkalar yardımıyla kilitlenir. Bu yüzden yüzük kilitli ismini almıştır. Kilidin serbest bırakılması için yüzüklerin yukarı yönde çekilmesi gerekir. Farklı tasarımlarda üretilmiş birçok yüzük kilitli diz eklemi bulunmaktadır.

İsveç Kilitli Uzun Yürüme Cihazı

   Uzun yürüme cihazının kilit mekanizması, bacağın arka kısmında bulunan bir mekanizma ile gerilerek kilitli hale getirilir. Cihazın kullanılırken kilitli kalması için, mekanizmanın dizden topuğa doğru gerilerek aynı pozisyonda sabit kalması önemlidir. Farklı tasarımlarda üretilmiş birçok İsveç kilitli diz eklemi modeli bulunmaktadır.

Bel Kemerli Uzun Yürüme Cihazı

   Diz eklemi yüzük kilitli, İsveç kilitli ya da farklı özelliklerde olabilir. Hastanın belini saran bir kemerle kullanılır. Bu kemer plastikten, deriden ve farklı malzemelerden üretilebilir. Ayrıca bel için özel ve düz olarak kullanılan bir eklemle cihazın bacak kısmıyla birleştirilir.

Ortopedik Bota Monteli Uzun Yürüme Cihazı

Farklı diz eklemleri ile uygulanabilir. Cihaza, hastaya özel üretilen ortopedik bot monte edilir. Hasta ayakkabı ile girilmeyen yerler de cihazını kullanamaz.

Yükek Yoğunluklu Plastiğe Monteli Uzun Yürüme Cihazı

Farklı diz eklemleri ile uygulanabilir. Hastanın bacağını saran yüksek yoğunluklu plastiğe yüzük ya da İsveç kilitli mekanizma eklenir. Gerekli durumlarda plastiğe alüminyum C barları eklenebilir. Ayakkabı ile kullanıma uygundur. Ayrıca ev gibi fazla aktivite gerektirmeyen ortamlarda ayakkabısız kullanıma izin verir.

Deri Patiğe Monteli Uzun Yürüme Cihazı

Farklı diz eklemleri ile uygulanabilir. Uzun yürüme cihazına, deriden üretilmiş patik eklenir. Uygun olan ayakkabıların içinde kullanılabilir. Ayakkabısız kullanıma izin verir.

Uzun yürüme cihazı ayak bileği eklemleri

Uzun yürüme cihazlarında ayak bileği eklem kullanımı hastanın durumuna ve ihtiyaçlarına göre belirlenir.

Ayak bileği serbest eklem

Uzun yürüme cihazlarında ayak bileğini serbest bırakan harekete engel olmayan eklemlerdir.

Ayak bileği klenzak eklemi

Ayak bileğinin dorsifleksiyona gelmesine yardımcı olan yaylı eklemlerdir.

Dorsifleksiyon stoplu ayak bilek eklemi

Ayak bileğinin plantarfleksiyona hareketine izin veren, dorsifleksiyon hareketini ise kısıtlayan eklemlerdir.

Plantarfleksiyon stoplu ayak bilek eklemi

Ayak bileğinin dorsiflekesiyon hareketine izin veren, plantarfleksiyon hereketini ise kısıtlyan eklemlerdir.