Ucbl Tabanlık

UCBL TABANLIK

1967 yılında Kaliforniya Biyomekanik Laboratuvarında geliştirilen UCBL tabanlık ayak deformitelerini düzeltmekte ve deformitenin ilerlemesini durdurmaktadır.

UCBL tabanlık

UCBL Tabanlık Nedir?

Vücudun bütün yükünü ayağa eşit olarak dağıtan ve ayağı saran bir çeşit ortezdir. Ayak tabanının anatomik formuna uygun şekilde sert termoplastik malzemeden üretilmektedir. Tabanlığın iç kısmında ise daha yumuşak malzeme kullanılmaktadır. Topuğu tamamen kavramakta ve ayak arkını desteklemektedir. Tasarımı ayakkabı ile rahatlıkla kullanılmasını sağlamaktadır. İnce ve hafif malzemelerden üretilmektedir.

UCBL Tabanlığı Kimler Kullanabilir?

Çocuk ve gençlerde daha yoğun olmak üzere düztabanlık, aşırı kavisli taban, metatarsal çökme, Halluks rigidus ( sert başparmak) deformitelerinde kullanılır. Sorun tek ayakta olsa da her iki ayak içinde kullanılması gerekmektedir.

UCBL Tabanlığın Etkileri Nedir?

Ayağa üç farklı düzeltme kuvveti uygular. Topuğu kavrar, ayağın iç kemerini ve ön ayağın dış sınırını kontrol eder. Ayaktaki deformiteyi ortadan kaldırarak düzgün ve dengeli yürümeyi ve ayakta durabilmeyi sağlamaktadır. Ayak çukurunu besleyerek ayağın anatomik yapısını destekler. Erken yaşlarda kullanılmaya başlanması ve düzenli kullanımı ile tedavi başarı oranını oldukça yükseltmektedir.

UCBL Tabanlık Nasıl Kullanılır?

Kullanımında öncelikle tabanlık ayakkabının içine yerleştirilir ve daha sonra ayakkabı giyilir. Topuğun doğru bir şekilde tabanlığa oturmuş olması gerekir. Daha rahat kullanım için rahat ve iç derinliği yüksek ayakkabılar tercih etmek gerekekir. Ucbl ortezi spor ve deri yürüyüş ayakkabıları ile kullanmak daha iyi sonuç verecektir. Topuklu ve sandalet türü açık ayakkabılar için uygun değildir.

UCBL Tabanlık İhtiyacım Var Nelere Dikkat Etmeliyim?

– Ucbl ortezi hazır bir ürün değildir. Hastanın ayağından alçı ile ölçü alınarak, kişiye özel yapılan bir ortez tabanlıktır. Ayak numarasına göre hazır satılan ürünlere itibar etmeyiniz.

-Ucbl ortezi sadece doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

-Ucbl ortezi yaptırmak için ruhsatlı protez ortez satış ve uygulama merkezlerinden hizmet alınız.

Sgk Ucbl Tabanlığı Karşılıyormu?

Sgkdan yararlanmak için rapor ve reçetenizde  ‘’deformasyonlu ayak için hastaya özel üretilmiş tabanlık OP1050 ‘’ yazması halinde kurumun belirlediği oranda geri ödeme alabilirsiniz.

Alsan Ortopedi Merkezi olarak Kişiye özel UCBL Tabanlık üretimini gerçekleştirmekteyiz. Doktorunuz UCBL tabanlık uygun gördüğü durumda merkezimize başvurabilir, ayak formunuza en uygun ve kaliteli UCBL tabanlık sahibi olabilirsiniz.