Skolyoz Nedir?

Skolyoz çocukluk döneminde başlayan tedavi edilmezse ilerleyen omurga eğriliği hastalığıdır. Genellikle ergenlik çağında fark edilen skolyoz, kız çocuklarında erkeklere oranla daha sık görülür.

Skolyozda omurga, sağa ya da sola doğru üç boyutlu olarak S veya C şeklinde eğrilmektedir. Belli dereceleri vardır. Bu derecelendirmeye göre farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Skolyoz erken yaşlarda fark edilmez ve tedavi edilmez ise ileri yaşlarda farklı bir takım rahatsızlıklarla kendini göstermektedir. Genellikle doğuştan olan skolyoz, çeşitli nedenlerle sonradan da gelişebilmektedir.

10 derecenin altında ki skolyoz genellikle duruş bozukluğu, meslek, yaş ve başka rahatsızlıklar sonucu meydana gelmektedir.  Toplumun ciddi bir kısmında görülür. Özel bir tedavi gerektirmez. Doğru duruş teknikleri ve spor ile düzelme olanağı vardır. Ancak 10 dereceden büyük skolyozlar mutlaka hekim tarafından tedavi edilmelidir.

Düzenli egzersiz yapma, sırt kaslarını güçlendirme, kilo artışına dikkat etme ve formda kalma, skolyoz tedavisinin hemen her basamağında dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardır.