Skolyoz korse tedavisinde başarı

Skolyoz korse tedavinde başarı sağlamak için gereken önemli sebeplerden bahsetmek gerekirse, öncelikli olarak erken teşhisin altını çizmek gerekir.
Erken Teşhis
Hastanın fiziki gelişimi devam ederken konulan skolyoz tanısı, başarılı bir korse tedavisi için son derece önemlidir. Kemik büyümesi ve gelişimi tamamlanmış skolyoz hastalarında, eğriliği düzeltmek büyüme gelişimini tamamlamamış hastalara göre daha zor olacaktır. Skolyoz açısı 15 ila 40 derece arasında olan hastalarda korse tedavisinde daha başarılı sonuçlar elde edilir.

Düzenli takip ve hekim kontrolü


Skolyoz korse kullanılmaya başlandıktan sonra ailelerin kontrollerini düzenli olarak ve aksatmadan yaptırması gerekir. Uzman hekim tarafından yapılan bu kontrollerde korse ile ilgili istenecek bazı değişiklikler bu sayede atlanmamış olur.
Doğru skolyoz korsesi seçimi ve tasarımı
Skolyoz tanısı konulan her hastanın eğriliği, yaşı, cinsiyeti kilosu, boyu gibi etkenler değerlendirilip kendisi için en doğru skolyoz korsenin seçilmesi ve tasarlanması başarılı bir sonuç için oldukça önemlidir. Doğru skolyoz korsesi seçimi ve tasarımı uzman hekimin korse seçimi konusunda herhangi bir önerisi olmadığında ruhsatlı ortez protez merkezlerinin en önemli sorumluluklarından birisidir. Uzman hekim önerilerine uyulması ve skolyoz korse kullanım disiplini
Skolyoz korse kullanımının gün içinde ne kadar süre ile olacağı, korse ile yada korsesiz yapılacak sporlar yada egzersizler gibi uzman hekim önerilerine uyulması tedavinin başarısı için son derece önemlidir.

Özellikle uzman hekim tarafından önerilen korse kullanım süresine hasta aileleri tarafından disiplin ile yaklaşılmalı istenen bu süre zarfında korse çocuğa giydirilmelidir. Skolyoz ve korse konusunda deneyimli alanında uzman teknikerler tarafından yapılan skolyoz korse uygulaması
Skolyoz ve korse konusunda deneyimli olan alanında uzman teknikerler tarafından yapılan skolyoz korse uygulaması başarılı bir tedavi için önemlidir. Konuya hakim olmayan ve deneyimsiz kişiler tarafından yapılan bir skolyoz korsesi ile başarılı bir tedavi sağlamak mümkün değildir.

Skolyoz korse tedavisinde ekip çalışması

Skolyoz korse tedavisinde ekip çalışması başarılı bir sonucun en önemli nedenlerinden biridir. Skolyoz korsesi tedavisinin istenilen etkileri göstermesi eğriliğin ilerlemesini durdurması ve hatta düzelme sağlaması için konusunda uzman ve yetkili merkezlerin dışında ayrıca bir ekip çalışması gerekmektedir. Bu ekibin içinde skolyoz korsesini uygulamaya yetkili ortez protez merkezi, hastayı takip eden uzman hekim, rehabilitasyon görüyor ise fizyoterapist, skolyoz tansı konulan çocuk ve ailesi bulunur. Ekipte bulunun her bir kişinin bütünü tamamlayan ve skolyoz korse tedavisini başarılı bir sonuca ulaştıracak sorumlulukları vardır. Ayrıca bu ekibin uyum içersinde çalışması gerekir.

Çocuğu destekleyen aile üyeleri


Skolyoz korse tedavisinde çocuklara korsesin uzman hekim tarafında önerilen süre boyunca giydirilmesi gerektiğini yukarıda vurgulamıştık. Bu noktada çocuğun aile tarafından desteklenmesi gerekir. Korse kullanmasının gerekliliği uygun bir şekilde anlatılıp çocuğa gereken desteğin verilmesi çocuğun korseye uyum sürecini kısaltacaktır. Ailenin korse tedavisinde başarı için üzerine düşen en önemli sorumluluklarından birisi budur.
Alsan Ortopedi Protez Ortez Merkezi’mizde skolyoz korse uygulamaları konusunda eğitimli teknikerler tarafından hastanın ihtiyaçlarına en uygun şekilde tasarlanır. Skolyozun ne derece ciddi bir hastalık olduğunun bilincinde olan Alsan Ortopedi olarak üzerimize düşen çocuk için en doğru korse uygulamasını yapmak için gerekli iş deneyimine ve uzmanlığa sahibiz.