Elan Microişlemcili Protez Ayak, Ayak Bileği Sistemi

Elan micro işlemcili protez ayak endolite firmasının microişlemcili bir protez ayak ve bilek sistemidir.
Biomimetik karbon ayaklı, Elan ayak bileği eklemi, mikroişlemcili kontrollü hidrolik ayak bileği ekleminin itme fazı yardımıyla extra destek sağlayarak protez kullanıcılarına günlük hayatta yokuş ve merdiven çıkışlarında yorulmadan daha az enerji harcayarak, daha hızlı bir tırmanış yapmasını sağlar.
Elan ayak protez bacak kullanıcılarına mikroişlemcili ayarlanabilen ayak bileği hareketleri sayesinde üstün bir yürüyüş kalitesi sunar.

Uzun mesafe düz ve eğimli yokuş yukarı yürüyüşlerde extra enerji verimliliği sağlayarak hastanın kalça eklemi hareketinde %23,7 enerji tasarrufu sağlayarak eklemin daha yumuşak çalışmasını böylelikle hastayı yormadan daha az enerji harcayarak uzun mesafe ve yokuş yukarı yürümesini sağlar.
İnişlerde ise mikroişlemcili frenleme sistemi ile son derece yüksek emniyetli iniş sağlar. Aynı zamanda eğimli ve bozuk zemin yürüyüşlerinde, bu frenleme sistemi hastaları düşme ve tökezlemelere karşı korur. Salınım fazı öncesinde de mikroişlemcili hidrolik bilekteki, ekstra dorsi fleksiyon hareketi ve karbon ayağın yay etkisi sayesinde hastanın parmak ucunun zemine takılmasını engeller.

Elan ayak protezi yokuş, merdiven iniş ve çıkışlarında genelde rastlanan bel ağrısı şikayetlerini bazı protez kullanıcılarında çok aza indirdiği gibi bazılarını da tamamen ortadan kaldırır.
Aynı zamanda enerji(pil) bittiğinde, benzer eklemler gibi kitlenip kalmaz,bünyesindeki hidrolik piston otmatik olarak mekanik mod a geçerek çalışmaya devam eder ve hastayı yolda bırakmadan yürüyüşüne güvenli bir şekilde devam ettirir.
Elektrik motorunun çalışmasını sağlayan aküsü gövde içinde gizli olup 2 saatlik şarj ile bazı hastalarda 2 ve bazı hastalarda ise 3 gün kullanım konforu sağlar.