Erken Protez Bacak Uygulaması

Protez Bacak Öncesi Egzersiz Tedavisi
26 Nisan 2017
Protez Bacak Kullanımına Başlangıç
28 Nisan 2017

Erken Protez Bacak Uygulaması

ERKEN PROTEZ BACAK UYGULAMASI

Erken Protez Bacak uygulaması doktorunuz, fizyoterapistiniz ve protez teknikeriniz tarafından uygun görüldüğü zaman başlatılmaktadır. Amputasyon türü ve güdüğünüzün iyileşme durumuna göre erken protez bacak uygulamasına başlama süresi değişmektedir. Genellikle amputasyondan 10 gün sonra uygulanmaktadır.

Erken protez bacak uygulaması ile ayakta durma, adım atma, denge sağlama egzersizleri protez teknikeri tarafından yaptırılmaktadır. Bu geçici protez bacakla hareketleriniz, güdüğünüzün durumu ve genel durumunuz kontrol edilir. Kalıcı protez bacak için hazır hale gelmeniz beklenir. Protez teknikeriniz hazır olduğunuzda kalıcı protez bacak uygulamasına başlayacaktır.

Protez bacak uygulamalarında en önemli konu amputeye uygun protez parça ve bileşenlerinin seçilmesidir. Amputasyon seviyesi, güdük durumu, genel fiziksel özellikler, hastanın yaşam aktivitesi, yaşı, mesleği uygulanacak protez bacak parçalarını ve bileşenlerini belirlemektedir. Protez teknisyeniniz uygun protez bacak uygulaması için ihtiyaç ve istekleriniz doğrultusunda en doğru uygulamayı gerçekleştirecektir.

Deneme uygulamalarından sonra soket ve diğer bileşenler ve parçalar birleştirilerek protez bacağınız hazır duruma getirilmektedir. Protez teknikeri gerekli protez bacak ayarlarını amputenin vücut yapısına ve duruşunu göz önüne alarak belli kurallar çerçevesinde yapar. Protez bacak uygulaması tamamlanmış olur.