Dafo Kullanım Süresi

Dafo’larda kullanım süresi her hastada deformasyonun seviyesi, tanısı, yaşı veya bunlara benzer sebeplere göre farklılıklar gösterir. Her hastanın dafo kullanım zaman aralığı doktoru yada fizyoterapistti tarafından belirlenmelidir. Dafo’nun bazı hastalarda sadece gece kullanılması istenirken, bazı hastalarda ise tüm gün boyunca yada sadece fiziki aktivite halindeyken kullanılması önerilebilir. Bu konuda en doğru kullanım süresi için doktorunuz yada fizyoterapistiniz sizi bilgilendirecektir.

Dafo ‘ nun İlk Defa Kullanılması

Dafo ‘ nun ilk defa kullanılmasında ilk uygulandığı günü baz alarak önerilen tam kullanım süresine ilk gün 1 ila 2 saat, ikinci gün 3 ila 4 saat, üçün gün ise 5 saat ve üzerinde arttırarak başlamak çocuğun dafo ‘ ya uyum sağlaması açısından faydalı olacaktır. Bir cerrahi operasyon sonrası dafo kullanılmaya başlanacak ise, ortezin kullanım süresini arttırma aralığını hekiminiz size önerecektir.
Dafo çorapla ile birlikte daha konforlu bir kullanım sağlar. Bu yüzden çorapla kullanılması oldukça önemlidir. Tercihen emici bir yapıya sahip pamuk oranı yüksek çoraplar oluşabilecek tahrişleri engeller. Bunun yanında ısı oranı yüksek ortamlarda ve dafo kullanıcısının terlediği durumlarda çorabın değiştirilmesi oldukça önemlidir. Çorap ile birlikte kullanımda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, çorabın ayağı sarması, bol ve büyük olmaması, dafo içinde kırışık halde kalınlık oluşturmamasıdır.

Dafo ‘ yu Giydirme ve Kontrol

Hastaya dafo giydirilirken özellikle ayak bileğinde oluşmuş bir hareket eksikliği yada kontraktür söz konusu ise, diz ekleminin geriye doğru bükülmesi dafo’yu daha kolay giydirmeniz için oldukça yardımcı olacaktır. Dafo kullanımı ve giydirilmesi hakkında merkezimiz size gerekli olan teknik bilgileri teslimat aşamasında uygulamalı olarak gösterecektir.
Dafo modellerinin genelde bir çoğu hastanın ayağını saraca şekilde tasarlanır. Bu dafo ‘ nun işlevselliği açısından istenen ve beklenen bir özelliktir. Kullanıcının yada ailenin özellikle ilk kullanımlarda dafo’nun basıya bağlı oluşturabileceği tahrişleri kontrol etmesi gerekir. Bu kontroller sonucunda eğer ciltte her hangi bir kızarıklık, renk değişikliği yada solma var ise merkezimizi bilgilendirmenizi ve bizimle temas kurmanızı öneririz.