Dafo Kullanımı İçin Ayakkabı Seçimi

Dafo Kullanımı İçin Ayakkabı Seçimi

Dafo bazı özel durumlar haricinde genellikle ayakkabı ile kullanımı önerilen bir ortezdir. Ayakkabı ile birlikte kullanılan dafo daha uzun ömürlü olduğu gibi, hasta açısında daha fazla fayda sağlar. Dafo’dan beklenilen kullanıcının yürüyüşünü destekleme ve daha dengeli bir yürüyüş, birlikte kullanılan uygun bir ayakkabı ile daha kolay olacaktır.
Ailelerin dafo kullanımında yaşadıkları en sık rastlanan sorunların başında birlikte kullanılacak uygun bir ayakkabı bulmak ve seçmek gelmektedir. Bu noktada ailelerin doğru ayakkabı tercihi yapmaları oldukça önemlidir.

Doğru Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı seçimine yardımcı olmak için önerilerimiz.

– Ayakkabı almaya giderken kullanılan dafo’nuzu yanınızda götürün.
– Özellikle bir markaya takılmayın.
– Geniş kalıplı, önü rahat, için derinliği fazla olan bağcıklı yada cırtlı bir ayakkabı dafo kullanımı için ideal bir modeldir.
– Beğenilen modeli yanınızda getirdiğiniz dafo ile deneyerek alın.
– Seçilen ayakkabının topuk kısmının yüksek olması dafo ile birlikte kullanım açısından uygun değildir.
– Seçilen ayakkabının tabanın kaymayan materyalden imal edilmiş olması, kaygan zeminlerde meydana gelebilecek olumsuzlukları önlemek açısından önemlidir.
– Ayakkabı seçerken en fazla 2 numaraya kadar büyük ayakkabı alınmalıdır. Daha büyük ayakkabı tercihleri dafo’nun sağlamış oldu faydaları olumsuz yönde etkiler.
– Bir çok ayakkabının içinde bulunan taban astarı, dafo yerleştirilmeden önce çıkartılırsa kullanım alanı açısından daha fazla yer kazanmanızı sağlayacaktır.