Dafo Değişim Zamanı

DAFO DEĞİŞİM ZAMANI

Dafo yapımında kullanılan malzemeler oldukça dayanıklıdır. Buna rağmen en az 6 ay en çok 1 yıl içinde yenisi ile değiştirmek gerekmektedir. Dafo’nun yenilenmesini gerektirecek sebepler eskime, yıpranma ve kırılma olabileceği gibi kullanıcının fiziki değişikliği de olabilir. Bunun yanında özellikle çocuklarda büyümeye bağlı değişim ihtiyacı olabilmektedir.

Dafo değişim zamanı geldiğini nasıl anlarsınız ?

– Dafo kullanıcıya küçük gelmeye ve sıkmaya başlar ise.
– Hastada daha önce olmayan dafo kullanımına bağlı kızarıklıklar ve bası tahrişleri oluşur ise.
– Dafo hastanın deformitesine kullanımına başlanan ilk günlerdeki kadar destek sağlamıyor ise.
– Dafo dışında yada iç kısmında fark edilen bir çatlama söz konusu ise.
Tüm bunlar dafo’nun değişmesini gerektirebileceği gibi bazı durumlarda dafo tamiride mümkün olabilir. Bunlara benzer durumlar ile karşılaşır iseniz ortez ve protez teknikerimizle temasa geçebilirsiziniz.
Dafo yapımında kaplama ve lokal destekler vermek amacı ile kullanılan soft petler, plaztazot ve eva gibi malzemeler dafo’nun ana malzemesine göre daha erken yıpranabilir. Kullanılan cırt bantlar kopabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu olur ise dafo’nuzun kaplamalarını ve cırtlarını merkezimize ücretsiz olarak değişim ve bakım için bırakabilirsiniz.
Not: Bazı durumlarda ve hastalığın seyrine göre hekiminiz yada fizyoterapistiniz, yukarıda bahsetmiş olduğumuz sebeplerden hiç biri oluşmadan da dafo’nuzun yenisi ile değişimini isteyebilir.

legbraceback-500x281
legbraceside-500x281
maxresdefault-2-500x281