Diz Üstü Protez Bacak Kullanacaklar İçin Güçlendirme Egzersizleri

Diz Üstü Protez

Diz Üstü Protez Bacak Kullanacaklar İçin Güçlendirme Egzersizleri

Protez bacak ile yaşayacağınız ilk deneyimde ve sonrasında en çok ihtiyaç duyacağınız noktalardan birisi güçlü ve dinamik kaslardır. Diz üstü protez kullanacaklar için güçlendirme egzersizleri yapmanız kaslarınızı dinamik kılacak ve güçlendirecektir.

Egzersizler

  • Yüz üstü uzanın. Protez takılacak tarafınızı kalçadan yukarı doğru kaldırın. Bacağınıza 1 ile 3 kilo arasında ağırlık takarak hareketi bir seferde uzaman fizyoterapistinizin önerdiği sayıda tekrarlayın. Ağırlık miktarını aktivite ve güç durumunuza göre seçin ve tekrar süresini durumunuza göre arttırın. (Ağırlık olarak kum torbası kurşun ağırlık ve benzerleri kullanılabilir.)
  • Sırt üstü uzanın. Protez bacak uygulanacak tarafınızın rulo yastık (hazır rulo yastık olmadığı durumlarda havlu yastık kullanılabilir) yerleştirin. Kalçanızı kaldırarak bacağınızı havluya doğru kuvvetlice bastırın. Bu şekilde 10 saniye tutun ve ardından gevşeyin. Hareketi bir seferde fizyoterapistinizin önerdiği sayıda tekrarlayın.
  • Sırt üstü uzanın. Her iki bacağınızın uyluk kısmından terapi bandı geçirerek bağlayın. Bacaklarınızı yanlara doğru açın 5 saniye tutun ve bırakın hareketi bir seferde fizyoterapistinizin önerdiği sayıda uygulayın.
  • Yukarıda tarifini yaptığımız hareketin aynısını bu kez bacağı yana doğru açarak uygulayın.
  • Sırt üstü yatın. Bacaklarınız arasına rulo yastık ya da havlu rulo yerleştirin. Her iki bacağınızla havlu ruloyu kuvvetlice sıkın 10 saniye tutun ve gevşeyin. Hareketi bir seferde tavsiye edildiği kadar uygulayın.
  • Yukarıda anlattığımız hareketi bu sefer yan yatarak uygulayın. Ampute tarafı, sağlam bacağınıza doğru kaldırın. 10 saniye kadar tuttuktan sonra indirin. Hareketi tavsiye edildiği sayıda tekrar edin.

 

Diz Üstü Protez Kullanacaklar İçin Güçlendirme Egzersizleri hakkında merak ettikleriniz ve daha fazlası için bizi arayın.

 

Geçmiş olsun.