Diz Üstü Protez Bacak Kullanacaklar İçin Egzersizler

Diz Üstü Amputeler İçin Egzersiz Programı

Diz üstü protez bacak kullanacaklar için egzersizler, ihmal edilmemelidir. Protezinize alışmanız ve yeniden rahatça yürümeniz için her gün uygulanmalıdır.

Protez kullanmaya en doğru şekilde başlamak için, egzersizlerinizi düzenli takip etmeniz ve uygulamanız tedaviniz açısından çok önemlidir. Aşağıda hazırlamış olduğumuz uyarıları dikkate alın ve egzersizleri her gün uygulayın. Bu sayede güdüğünüz de oluşabilecek protez kullanımını zorlaştıran şekillenmeyi engellersiniz. Ayrıca protez bacak kullanmaya daha kısa sürede başlayabilirsiniz.

Diz Üstü Protez Bacak Kullanacaklar İçin Egzersizler

Egzersizlerinizi her gün yapmaya özen gösterin. Her bir egzersizi uzman fizyoterapistinizin önerdiği sayıda tekrar edin.  Unutmayın yapacağınız egzersizler sayesinde protez bacak kullanımına başlamanız ve uyum sağlamanız daha kolay olacaktır.

  • Sağlam taraf bacağınızı diz düz olarak ellerinizle tutun ve göğsünüze doğru çekin 10 saniye bekleyin ve bırakın. Bu esnada protez bacak kullanacağınız tarafınızı zemine doğru bastırın.

 

  • Sırt üstü uzanın. Sağlam bacağınızı dizden bükerek elinizle göğsünüze doğru çekin. Bu sıra protez bacak uygulanacak tarafınızı kuvvetlice bastırın.

 

  • Yüz üstü uzanın. Protez bacak uygulanacak tarafın altına rulo yastık yerleştirin. En az 20 dakika kadar bu şekilde yatarak bacak ön yüzünde gerilmeyi hissedin. İlerleyen günlerde daha fazla gerilme için yastık kalınlığını arttırın.

 

  • Bir duvar köşesine sırtınızı dayayarak oturun. Sağlam tarafınızla bağdaş kurarken, protez takılacak tarafınızı yana doğru açın. Ellerinizle her iki taraf üzerinde aşağıya doğru basınç yapın 5 saniye tutun ve gevşeyin.

Güdüğünüzün Uygun Şekilde Kalması İçin Tavsiyeler.

 

  • Otururken kalçanızın şeklini mümkün olduğunca değiştirin.
  • Yatakta istirahat esnasında güdük altına yastık yerleştirmeyin.
  • Otururken ya da uzanırken yatak kenarından güdüğünüzü sarkıtmayın
  • Karnınızın altına yastık yerleştirmeyin.
  • Günde 2 – 3 defa, en az 20 dakika sürecek şekilde yüzüstü yatın.
  • Sürekli aynı pozisyonda vakit geçirmeyin. Duruşunuzu sık sık değiştirin.

 

Bunların dışında sağlam bacağınızı ihmal etmeyin. Uzun süre yatarak kalmanız sağlam bacağınızın zayıflamasına neden olacaktır. Aktivite seviyenizin izin verdiği ölçüde koltuk altı değneği ya da yürüteç gibi yardımcı destek ürünleri ile ayakta durmaya çalışabilirsiniz.

Diz Üstü Protez Bacak Kullanacaklar İçin Egzersizler hakkında merak ettikleriniz ve daha fazlası için bizi arayabilirsiniz.

Geçmiş olsun.