Diz Altı Protez Bacak Kullanacaklar İçin Güçlendirme Egzersizleri

Diz Altı Amputeler İçin Güçlendirme Egzersizleri

Proteze bacağa hazırlık döneminde güçlendirme egzersizleri yapmanız çok önemlidir.

Protez bacak kullanımına bir an önce geçmek, düzgün ve güvenli adımlar atmak ve sosyal hayatınıza erkenden dönmek mi istiyorsunuz? Bunun için güçlü ve dinamik kaslara ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Diz Altı Protez Bacak Kullanacaklar İçin Güçlendirme Egzersizleri

  • Yüz üstü yatın ampute bacağınızı kalçanızdan itibaren düz olarak yukarı kaldırın. Bu şekilde 10 saniye tutun ve bacağınızı indirin. Daha güçlü kaslar için tutma süresini arttırın. Takip eden günlerde aynı hareketi terapistinizin belirleyeceği ekstra ağırlıklarla beraber çalışın. Yine terapistinizin belirleyeceği oranda tekrarlayın. (Ağırlık desteği için bu amaçla üretilmiş, cırtlı kum torbaları kullanılabilir. İstenilen ağırlıkta sporcu malzemeleri satılan yerlerden kolaylıkla temin edebilir.)

 

  • Sırt Üstü uzanın, Her iki bacağınızı uyluk kısmından terapi bandıyla sıkıca bağlayın. Bu şekilde bacaklarınızı dizlerinizi bükmeden yanlara doğru açın 5 saniye tutun ve gevşeyin. Bu hareketi fizyoterapistinizin önerdiği oranda tekrarlayın.

 

 

  • Sağlam tarafınıza yan yatın, ampute olan bacağınızı yukarı doğru kaldırın. Kaldırabildiğiniz son noktada 10 saniye kadar bekleyin ve indirin. Bu hareketi önerilen oranda tekrar edin.

 

  • Sırt üstü uzandıktan sonra, bacaklarınızın iç kısmına havlu rulo veya ince bir yastığı kıvırarak yerleştirin. Daha sonra bacaklarınızla kuvvetlice sıkıştırın. Önerilen sayıda tekrarlayın.

 

 

  • Sağlam taraf dizinizi bükün ve sırt üstü uzanın, belinizin altına elinizi yerleştirin. Belinizin çukur bölümünü zemine doğru bastırın 10 saniye boyunca bastırmaya devam edin ve bırakın. Hareketi uygularken nefesinizi tutmaya özen gösterin.

 

  • Aynısı şekilde uzanın, kollarınızı öne doğru uzatarak sırtınızı kürek kemiklerinize kadar kaldırın. Egzersize 5 kez ile başlayın her gün 1 ilave ederek 15 kez yapın.

 

 

  • Sırt üstü uzanın, sağlam bacağınızı diz düz olarak yukarı kaldırın. Ellerinizle sağlam bacağı kendinize doğru çekerken, ampute tarafı zemine doğru bastırın 10 saniye tutun ve gevşeyin.

 

 

Unutmayın protez kullanacağınız bacağınızın güçlü ve dinamik olması ne kadar önemli ise, sağlam bacağınızın durumu da bir o kadar önemlidir.

Diz altı protez kullanacaklar için güçlendirme egzersizleri hakkında merak etikleriniz ve daha fazlası için bizi arayabilirsiniz.

Geçmiş olsun.